Doporučené 

EDINBURG + GLASGOW 2022

gajdy-DSC00428 Škótsko

Najviac navštevované mestá vo Veľkej Británii sú: 1. Londýn, 2. Edinburg, 3. Manchester, 4. Birmingham, 5/6. Glasgow/Liverpool. Existujú rôzne rebríčky, Londýn je na čele s obrovským náskokom a na 5. a 6. pozícii sa striedavo objavujú Glasgow a Liverpool. My sme mali namierené do dvoch škótskych miest –Edinburg (500 tisíc obyvateľov) a Glasgow (600 tisíc obyvateľov), ktoré sú od seba vzdialené len 60 kilometrov.

 

E D I N B U R G

V úvode písania tohto blogu som hľadal informácie, či sa v slovenčine používa názov Edinburg alebo originálny názov Edinburgh. Stretol som sa s oboma výrazmi, ja som zostal pri tom kratšom „burgu“. Jazykovedkyni pani Sibyle Mislovičovej som kvôli tomu nechcel volať.

Edinburg je hlavné mesto Škótska. Sídli tu škótska vláda a škótsky parlament a má tu rezidenciu britský panovník (Palác Holyrood). Edinburg bol v roku 1995 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO pre jeho stredoveké Staré mesto [Old Town] s úzkymi uličkami a Nové mesto [New Town] v georgiánskej architektúre. Tieto dve štvrte v centre mesta rozdeľuje trať železnice a hlavná vlaková stanica Waverley. Južne od nej je vyvýšené Staré mesto, najmä bulvár Kráľovská míľa [Royal Mile] a okolité uličky. Severne od železničnej trate je Nové mesto známe ulicou Princes Street a súbežnými ulicami George Street a Queen Street ako aj vrchom Calton Hill na východe.

Edinburg leží južne pri zálive rieky Forth [Firth of Forth] vlievajúcej sa do Severného mora. Pár kilometrov od Edinburgu ústie rieky Forth preklenujú tri mosty pri sebe – železničný Forth Rail Bridge a dva cestné mosty Forth Road Bridge a Queensferry Crossing. Ten železničný most mal svojho času najdlhšie rozpätie na svete a pre svoju konštrukciu a dizajn bol tiež zaradený do zoznamu dedičstva UNESCO. Len aby sa vedelo, samotným Edinburgom preteká rieka Leith.

Edinburgh sa nazýva Aténami severu pre množstvo historických pamiatok a bohatú kultúru. Ja spomeniem inú spojitosť s Gréckom. Princ Philip, nebohý manžel kráľovnej Alžbety II a otec súčasného kráľa Charlesa III, titulovaný ako vojvoda z Edinburgu, používal pred svadbou titul princ grécky a dánsky (narodil sa na gréckom ostrove Korfu).

DOPRAVA EDINBURG

Letisko Edinburg

Letisko Edinburg (skratka EDI) leží 10 km západne od centra mesta. Ide o najrušnejšie letisko v Škótsku (a 6-te v Británii, po štyroch londýnskych letiskách a letisku v Manchestri). Najviac letov tam prevádzkuje írsky Ryanair a britské EasyJet a Jet2. Lieta sa tam z Bratislavy (Ryanair, dvakrát v týždni, pondelok a piatok), z Viedne (štyrikrát v týždni), z Budapešti a z Prahy.

I. Transfer do Edinburgu

Vzhľadom na blízkosť letiska je viac možností transferu do Edinburgu.

Autobusy

Autobusové linky z letiska do Edinburgu prevádzkuje predovšetkým spoločnosť Lothian Buses (ďalej len skrátene Lothian; poznamenávam, že Lothian je aj názov oblasti pri Edinburgu). Transfery, aj do regiónu Edinburgu a iných miest, zabezpečujú aj ďalšie autobusové spoločnosti ako First Scotland East (ďalej len skrátene First), Citylink, Megabus, Stagecoach, Xplore Dundee a možno aj ďalšie.

Lothian prevádzkuje z letiska 3 linky s označením Airlink 100, Skylink 200 a Skylink 400 (do 9.9.2022 aj Skylink 300).

Tu je plánik so zastávkami:

 

Do centra Edinburgu jazdí expresná 100-ka, ktorá má najmenej zastávok. Ostatné dve linky Skylink idú do rôznych častí mesta – 200-ka do severnej časti Edinburgu s konečnom zastávkou v prístave a 400-ka do južnej časti Edinburgu.

Airlink 100 - Express Bus jazdí 24 hodín denne, počas dňa v 10 minútových intervaloch a jazda trvá 30 minút. Na letisku má zastávku označenú písmenom „A“, je to priamo po vystúpení z príletovej haly. Trochu na sever (vpravo z príletovej haly) sú zastávky „B“ pre 200-ku a „C“ pre 400-ku a ešte ďalej je zastávka „D“ pre autobusy do Glasgowa (na mapke nie je zobrazená). Južne od zastávky „A“ (vľavo z príletovej haly) je zastávka električky.

Zastávky na letisku:

V centre mesta má 100-ka posledné zastávky:

  • Shandwick Place, oblasť West End (zastávka SC, súradnice 55.94985, -3.20899),
  • Princes Street (zastávka PF, 55.95146, -3.20016),
  • a konečná South St. David Street, oblasť St. Andrew Square (zastávka YY; 55.95311, -3.19355; s výhľadom na Scottov monument), zároveň je to prvá zastávka pre cestu na letisko.

Jednosmerný lístok [single] stojí 4,50 Ł, spiatočný [open return] 7,50 Ł. Platba je možná bezkontaktne platobnou kartou, kúpou papierového lístka alebo lístka cez aplikáciu m-ticket m-ticket.

Okrem Lothianu jazdia medzi letiskom a mestom Edinburg expresné autobusy CityLink 900 a 909 a možno aj ďalšie.

Električka

Jazdí od letiska do centra mesta, kde má napríklad zastávky Edinburgh Park na západe, Haymarket (pri rovnomennej vlakovej stanici), v centre Princes Street, St. Andrew Square (pri hlavnej vlakovej stanici Waverley) a konečná York Place. Električka jazdí každých 8-10 minút a jazda do centra trvá 35 minút. Lístok z letiska stojí asi 7,50 Ł.

Vlak

V blízkosti letiska síce vedú železničné trate, jedna severne k zálivu Firth of Forth, druhá z južnej strany pokračuje západne smerom na Glasgow, ale priamo na letisku nie je vlaková stanica, hoci bol zámer potiahnuť tam koľajnice. Ja by som o vlaku neuvažoval, ale ak... Od letiska je najbližšia vlaková stanica Edinburgh Gateway (na severnej trati), kde možno prestúpiť z električky/na električku. Podobne možno prestúpiť z električky/na električku pri vlakovej stanici Edinburgh Park (na južnej trati) alebo už v meste v stanici Haymarket.

Taxi

Dočítal som sa o cene od 25 Ł.

II. Transfer do Glasgowa

Hoci Glasgow má svoje medzinárodné letisko (skratka GLA, 16 km západne od mesta), zo strednej Európy sa tam nelietalo. Konkrétne ani z Viedne, Budapešti, Prahy a dokonca ani z Bratislavy, či z medzinárodného letiska Piešťany. Na túto sezónu boli dostupné lety najbližšie z Ostravy a z Krakova. Pri Glasgowe je ešte ďalšie letisko s názvom Glasgow Prestwick (skratka PIK, 50 km južne), ale tam sa lieta ešte menej. Takže pre našinca sa na cestu do Glasgowa využíva tiež letisko pri Edinburgu.

Z letiska Edinburg

Z letiska jazdia priamo do Glasgowa viaceré autobusové spoločnosti, pravdepodobne na hlavnú autobusovú stanicu Buchanan Bus Station. Napríklad autobusy Scottish Citylink, konkrétne Citylink Air 900 na letisku zo zastávky „D“. Tento jazdí nonstop na trase Edinburg – letisko Edinburg – Glasgow(?) každú pol hodinu a jazda trvá hodinu. Lístok z letiska stál 13,90 Ł.

Alebo iný autobus Megabus asi od zastávky na P+R Ingliston. Tá je vzdialená asi kilometer od príletovej haly, teda na pešo ďaleko, ale zastávku tu má električka.

Z mesta Edinburg

No, a samozrejme, presun z letiska do Glasgowa možno riešiť tak, že najskôr sa dopravíte do Edinburgu a odtiaľ do Glasgowa:

  • priamym autobusom (Scottish Citylink, Megabus, FlixBus, National Express a možno aj ďalšie), jazda trvá asi 70 minút,
  • alebo vlakom (ScottRail, viac tratí, viď nasledujúca pasáž), jazda trvá od 50 minút, vlaky jazdia niekoľkokrát za hodinu.

Vlaky Edinburg – Glasgow

Medzi týmito mestami jazdia vlaky na štyroch rôznych trasách. V Edinburgu jazdia zo/do stanice Waverley (a tiež Haymarket). V Glasgowe zo/do stanice Queen Street (má dve úrovne) alebo stanice Central. Od severu na juh sú to trate:

  • cez mestečko Falkirk; v Glasgowe jazdí zo/do stanice Queen Street, horná úroveň (na úrovni ulice).
  • cez Aidrie a Bathgate; v Glasgowe jazdí zo/do stanice Queen Street, dolná úroveň (v podzemí).
  • cez Shotts; v Glasgowe jazdí zo/do stanice Central.
  • cez Carstair, trať zachádza výrazne na juh; v Glasgowe jazdí zo/do stanice Central.

Tu je snímka tratí na mape.

 

Severná trať cez Falkirk je vyznačená červenou farbou, je to historicky najstaršia trať medzi týmito mestami. Ostatné trate sú vedené južnejšie. My sme išli práve severnou trasou cez Falkirk, tá by mala byť najfrekventovanejšia (v špičke každých 15 minút) a najrýchlejšia (50 minút, 9 staníc). Možno povedať, čím južnejšiu trať použijete, tým je jazda dlhšia. A pravdepodobne je aj nižšia frekvencia spojov. Dočítal som sa však, že cestovné je na všetkých týchto linkách rovnaké(?). V čase písania článku mi ponúklo cenu za lístok z Edinburgu (stanica Waverley) do Glasgowa (stanica Queen Street) za 14 Ł.

Doprava v Edinburgu

V Británii je značná liberalizácia (konkurencia) v doprave, čo znamená, že služby poskytujú viaceré spoločnosti, autobusové aj vlakové, a tak pre cudzinca môže byť zložité vyznať sa v tom, aký prostriedok použiť, ktorej spoločnosti, aké je cestovné, ako platí cestovné atď.

V meste Edinburg je doprava zabezpečená najmä autobusmi.

Autobusy

Najväčším dopravcom v meste je mestská spoločnosť Lothian, ktorá prevádzkuje aj nočné linky a linky spájajúce letisko. Ako druhá je spoločnosť First. Diaľkové autobusy prevádzkujú spoločnosti Stagecoach East Scotland, Scottish Citylink, National Express Coaches a Borders Buses. Keďže ide o konkurenčné spoločnosti, pre každú si treba kúpiť cestovný lístok samostatne.

Väčšina trás vraj vedie cez ulicu Princes Street. Veľké autobusové stanice sú pri námestí St. Andrew Square a Waterloo Place.

Cestovné

Zameriam sa len na spoločnosť Lothian ako hlavného poskytovateľa autobusovej dopravy. Najvýhodnejšie je platiť bezkontaktne. Stačí priložiť kartu a počkať na pípnutie. Uplatňuje sa tu denný a týždenný limit. Ak používate pri platení rovnakú kartu, na druhý deň sa z nej strhne maximálny denný limit (cap). A pri dlhšom používaní týždenný limit.

Pri platbe v hotovosti je vraj treba mať presnú sumu ceny lístka. Cestujúci hodí mince do „pokladničky“ (ako v kostole) pred vodičom. Autobusár vlastne s hotovosťou ani neprichádza do styku a pasažierovi nevydáva. Ani neviem, ako vie skontrolovať, akú sumu pasažier zaplatil. Myslím, že vo veľkom sa používajú karty.

Lístky:

  • Obyčajný jednosmerný lístok [SingleTicket] v mestskej zóne stojí 1,80 Ł. Tento neplatí na autobus na letisko.
  • Denný lístok [DayTicket]v mestskej zóne 4,50 €. Tiež neplatí na letiskový autobus.
  • Denný lístok [Network DayTicket] platný na autobusy viacerých spoločností a nielen v mestskej zóne, vrátane letiskových autobusov. Cap má 10 Ł.
  • Nočný lístok na jednu jazdu [NightSingle] v mestskej zóne 3 Ł.

Keď sme my v Edinburgu nastúpili do letiskového Airlink100, vodičovi som tuším zahlásil „dva lístky na airport“ (možno to ani nebolo potrebné) a priložil som kartu k snímaču.

V ponuke je aj karta RidaCard platná na celý Edinburg vrátane cesty na letisko a nočných spojov. Je na spôsob platobnej karty, ktorú si treba vybaviť na určitých miestach. Týždňová stojí 20 Ł, štvortýždňová 60 Ł.

Vyhliadkový autobus má asi tri trasy, ceny začínajú okolo 20 Ł.

Električka

Električka má len jednu linka a spomínal som, že spája centrum mesta a letisko na západe. Prevádzkovaná je od roku 2014 a v súčasnosti sa jej trať predlžuje k prístavu na severe.

V mestskej zóne stojí jednosmerný lístok 1,80 Ł a spiatočný 3,40 Ł. K dispozícii je aj denný lístok, takže ak máte ubytovanie v blízkosti električkovej trate, stojí za zváženie. Lístok na jazdu z letiska/na letisko (v letiskovej zóne) stojí asi 7,50 Ł.

Mapka trate električky (červená v úseku Airport - York Place) vrátane plánovaného predĺženia (prerušovaná v úseku do prístavu Ocean Terminal, resp. Newhaven), doplnená o železničné trate (modrá) s možnými prestupmi (stanice Edinburgh Gateway, Edinburgh Park, Haymarket).

Vlaky

V Škótsku jazdia vlaky štátnych železníc ScotRail a zrejme aj iní dopravcovia (CrossCountry).

V Edinburgu je hlavná vlaková stanica Waverley (poznamenávam, že Waverley je názov románu od autora Waltera Scotta, s týmito menami sa viackrát stretneme). Stanica sa nachádza v centre, je východiskom pre vlaky ScotRail a tiež tu jazdí napríklad aj vlak z Londýna.

Druhá významná stanica je Haymarket. Od stanice Waverley je vzdialená 2 km a koľajnice medzi nimi sú vedené v tuneli. Všetky vlaky zo/do stanice Waverley zastavujú aj v stanici Haymarket. Pri vlakovej stanici Haymarket je zastávka električky a autobusu z letiska.

Nedočítal som sa, že by boli vlaky zahrnuté do integrovanej dopravy v meste, teda, že sa môžu použiť rovnaké lístky na vlak, autobusy, či električku. Vlastne, aj autobusové spoločnosti majú každá svoje cestovné tarify a lístky. Takže zjavne sa za jazdu vlakom platí cestovné podľa (dĺžky) trasy aj v rámci mesta a nemožno prestupovať na prostriedok inej spoločnosti.

Tak napríklad na webovej stránke ScotRail lístok zo stanice Waverley do stanice Haymarket stojí 2,70 Ł a do vzdialenejšej stanice Edinburgh Park 3,10 Ł. Zrejme je cestovné dynamické a cena lístka sa líši v závislosti od toho, či ide o „dopravnú špičku“ počas dňa [peak] alebo nie [off peak], možno podľa toho, či bol lístok kupovaný bezprostredne pred jazdou alebo v predstihu.

ATRAKCIE EDINBURG

Atrakcie podľa VISIT a CITY:

1. Edinburgský hrad [Edinburgh Castle]

Pevnosť na „hradnej skale„ [Castle Rock] vo výške 135 m je dominantou mesta. Bralo z vyhasnutej sopky bolo osídlené v 2. storočí, hrad pochádza z 12. storočia. V minulosti bol kráľovským hradom, neskôr slúžil ako kasárne. Na hrade je viac objektov, napríklad dve vojenské múzeá, Kaplnka sv. Margity, zaujímavé sú vstupná brána Portcullis Gate a veža King´s Bastion. Na hrade sú vystavené škótske korunovačné klenoty. O 13-tej hodine sa z hradu strieľa kanónom. Vstupné 21 Ł, online 18. Ł

2. Kráľovská míľa [Royal Mile]

Takto sa označuje úsek od Edinburského hradu ku kráľovskému Palácu Holyrood (Holyroodhouse). Konkrétne, od západu na východ ide o ulice 1/ Castlehill [Hradný kopec], 2/ Lawnmarket, 3/ High Street, 4/ Canongate Street a 5/ Abbey Strand, ktoré vedú centrom Starého mesta v dĺžke 1,7 kilometra, teda jednej míle (poznámka: 1 míľa /anglická/ = 1,6 km, 1 škótska míľa = 1,8 km, tak si vyberte). Je to najrušnejšia turistická ulica v meste, kde je k videniu množstvo atrakcií. Ulice tvoriace „Royal Mile“ vedú po sopečnom útese so sklonom.

3. Katedrála sv. Egídia [St. Giles Cathedral]

Gotická katedrála z 12. storočia je zasvätená patrónovi mesta sv. Egídiovi. Katedrála má vitráže, 200 pomníkov, kaplnku a jej veža pripomína kráľovskú korunu. Možno sa dostať až na chodník na streche.

4. Park na ulici Princes Street [Princes Street Gardens]

Princes Street [Ulica princov] je po „Kráľovskej míle“ druhá najrušnejšia ulica v meste. Nachádzajú sa pri nej záhrady z 18. storočia, a to severne pod hradom a pretína ich železničná trať. V parku je viacero pamätníkov a konajú sa tu rôzne akcie. V zime je tu zábavný park a vianočný trh. Názov Princes sa často zamieňa za Princess, čo znamená princezná, avšak názov správne vychádza z dvoch princov Georga IV a Frederika, synov kráľa Juraja III. Len aby sa vedelo.

5. Dom Gladstona [Gladstone´s Land]

Ide o bytový dom zo 17. storočia postavený v Starom meste, kde bolo málo miesta a preto boli stavby budované do výšky. Tento 6-poschodový dom bol prestavaný obchodníkom menom Gladstone. Dom Gladstona (preklade krajina Gladstona) sa zachoval, poskytuje ukážku dobového bývania a je tu tiež galéria. V sobotu sú tu sprievodcovia v kostýmoch. Vstupné 7,50 Ł.

6. Liehovar škótskej whisky [The Scotch Whisky Experience]

Ide o zážitkové múzeum, kde sa možno dozvedieť o výrobe whisky. Prehliadka je spojená s ochutnávkou. Je tu najväčšia zbierka škótskej whisky na svete. V ponuke je viac prehliadok v trvaní od jednej do troch hodín a vstupné začína od 19 Ł.

7. Veža Outlook a kamera Obscura [Outlook Tower & Camera Obscura]

Je to veža s 5 poschodiami s vyše 100 optickými ilúziami a vyhliadkou na streche. Je tu magická galéria, triky svetla a iné atrakcie. Kamera Obscura poskytuje virtuálnu prehliadku mesta. Vstupné cca 20 Ł.

8. Múzeum spisovateľov [Writers´ Museum]

Dom Lady Stair´s House podobný zámku sa zameriava na troch škótskych spisovateľov – Burns, Scott a Stevenson. Sú tam vystavené ich osobné artefakty, maľby, či tlačiarenský stroj. Pri dome je nádvorie Makar´s Court, kde sú vyryté literárne citáty, ktoré sa nazýva ako pamätník literatúry. Vstup zdarma (darcovský príspevok).

9. Národné múzeum Škótska [National Museum of Scotland]

Jedno zo štyroch národných múzeí sídli v dvoch budovách. Pokrýva obdobie od praveku po súčasnosť. Zahŕňa sekcie ako Galéria umenia a dizajnu, Národné svetové galérie, Príbeh Škótska, Objavy a divy sveta, archeologické, prírodné a technické galérie a knižnicu. Vstup zdarma.

10. Kostol Greyfriars [Greyfriars Kirk]

Kostol zo 4. storočia je múzeom a súčasne aj miestom bohoslužieb. Vstup zdarma. Pri kostole je cintorín [Greyfriars Kirkyard] s hrobmi slávnych ľudí. Pred kostolom ešte na ulici je socha psíka [Greyfriars Bobby], ktorý 14 rokov strážil hrob svojho nebohého majiteľa.

11. Park „Lúka“ [The Meadows]

Veľký park s trávnikom, v doslovnom preklade „lúka“, využívajú domáci na oddych. Sú tu detská ihriská, športoviská a konajú sa tu športové podujatia.

12. Palác Holyrood [Holyrood Palace = Holyroodhouse]

Palác na východnom konci Kráľovskej míle je domovom britskej kráľovnej/kráľa, keď sa zdržiava v Škótsku (jeden týždeň začiatkom leta) a tiež pre ostatných členov kráľovskej rodiny. V minulosti bol sídlom škótskych kráľov. Časť priestorov je prístupná verejnosti – štátne apartmány a izby bývalej kráľovnej Škótska Mary Stuartovej. Vstupné cca 18 Ł. Návštevníci paláca pokračujú prehliadkou pozostatkov opátstva Holyrood. Slovo holy-rood pochádza zo škótskych slov Svätý kríž. Dodám, že ďalšie kráľovské rezidencie okrem Holyroodu sú Buckinghamský palác v Londýne, o 30 kilometrov ďalej Hrad Windsor a v Severnom Írsku Hrad Hillsborough.

13. Žalár [Edinburgh Dungeons]

Zábavno-strašidelná prehliadka. Vstupné 20 Ł.

14. Park Holyrood [Holyrood Park & Authur´s Seat]

Za Palácom Holyrood je na kopci veľký park. Najvyšší bod vo výške 251 m sa nazýva Sídlo Artuša [Arthur´s seat; mýtický kráľ Artuš], čo je vlastne spiaca sopka. V parku sú ruiny, skalné steny a jazerá [Loch].

15. Budova škótskeho parlamentu [Scottish Parliament Building]

Sídlo parlamentu bolo postavené len v roku 2004. Extravagantný komplex budov má dizajn s motívmi zo Škótska. Možno sa rezervovať na bezplatnú prehliadku so sprievodcom.

16. Prehliadka uličky Mary King [The Real Mary King´s Close]

Sprevádzaná prehliadka podzemného labyrintu v historickej štvrti. Meno dostal od obchodníčky Márie King. Close bolo označenie uličiek (napojených na Kráľovskú míľu?). Vstupné 20 Ł.

17. Národná knižnica Škótska [National Library of Scotland]

Depozitná knižnica (má právo vlastniť každú knihu vydanú v Británii) sa nachádza vo viacerých budovách. Hlavné sídlo je na ulici s názvom Most Juraja IV [George IV Bridge]. Sú tam milióny kníh aj veľmi vzácne dokumenty.

18. Expozícia Naša dynamická Zem [Our Dynamic Earth]

Množstvo interaktívnych exponátov zemegule ako veľký tresk, doba ľadová, dinosaurus, sopka, zemetrasenie, dažďový prales a iné. Vstupné 18 Ł. Tiež planetárium za 7 Ł.

19. Národná galéria portrétov [National Portrait Gallery]

Zbierka tisícov obrazov, fotografií a kresieb. Organizujú sa tu rôzne výstavy a podujatia. Vstupné 15 Ł.

20. Múzeum detstva [Museum of Childhood]

V dvoch budovách sídli múzeum nielen pre deti, ktoré obsahuje zbierku hračiek, oblečenia, detských kníh. Sú tu aktivity pre deti a bábkové divadlo. V súčasnosti zatvorené.

21. Múzeum Edinburgu [Museum of Edinburgh]

Múzeum venované histórii mesta. Artefakty približujú životy ľudí, remesiel a podobne. Je tu dekoratívne múzeum, príbeh mesta, interaktívne expozície. Vstup zdarma (darcovský príspevok).

22. Múzeum „Príbeh ľudí“ [People´s Story Museum]

Múzeum v historickej budove ukazuje bežný život ľudí od 18. storočia po súčasnosť. Sú tu voskové figuríny. A tiež artefakty súvisiace s námorným prístavom Leith. Vstup zdarma (darcovský príspevok).

23. Dom Jonha Knoxa [John Knox House]

Dom z 15. storočia, ktorý zohral úlohu v histórii Škótska. Mal v ňom bývať reformátor John Knox. Tiež klenotník, ktorý prerobil škótsku korunu. Prehliadka ponúka stredovekú architektúru a príbehy slávnych ľudí. Vstupné 6 Ł.

24. Kráľovská botanická záhrada [Royal Botanic Garden]

V záhrade sú desaťtisíce rastlín. Sú tu staré skleníky, informačné centrum a výstavy. Prechádzky so sprievodcom za 8 Ł.

25. Vrch Calton [Calton Hill]

Kopec v centre mesta poskytuje výhľad na mesto (z tohto miesta sú často robené propagačné fotky Edinburgu v pozadí s hradom). Je tu pamätník vojakom v podobe aténskej akropoly (vysoké grécke stĺpy), pamätník admirála Nelsona, observatórium – hvezdáreň a iné.

26. Zoologická záhrada

ZOO s tisíckou zvierat. Vstupné 20 Ł.

27. Georgiánsky dom [Georgian House]

Historický dom v Novom meste, kde žili bohatí a kde možno vidieť dobový nábytok a vybavenie. Vstupné 10 Ł.

28. Národná galéria moderného umenia [National Gallery of Modern Art]

V dvoch budovách sú vystavené maľby, sochy a iné umelecké zbierky moderného a súčasného umenia od roku 1900 do súčasnosti. Vstup zdarma, niektoré výstavy sú s poplatkom.

29. Kráľovská jachta Britannia [HMY Royal Yacht Britannia]

Táto loď kráľovnej (HMY = Her Majesty´s Yacht, Jachta Jej veličenstva, označenie pre lode britského loďstva) bola symbolom Británie. Bola jedným zo sídiel britskej kráľovskej rodiny, používala sa na návštevy, recepcie a dovolenky v rokoch 1954-1997. Prehliadka s audiozariadením aj v češtine. Vstupné 18 Ł.

30. Scottov pamätník [Scott Monument]

Monument vysoký 61 metrov je venovaný škótskemu spisovateľovi sirovi Walterovi Scottovi. Jeho súčasťou je 30 tonová mramorová socha Scotta so psom. Má tu byť aj múzeum, vstupné 8 Ł.

31. Dedina Dean [Dean Village]

Ide o malú štvrť v Edinburgu, kde sú malebné domy pri rieke Leith. V minulosti tam boli vodné mlyny. Možno tu vidieť napríklad most, dláždenú uličku a studňu.

32. Literárna prehliadka krčiem [Literary Pub Tour]

Prehliadku od Grassmarketu cez Kráľovskú míľu vedú dvaja herci, recitujú zo škótskej literatúry a v rámci toho navštevujú krčmy, kde spisovatelia hľadali inšpirácie.

33. Koncertná sála User [Usher Hall]

V koncertnej sále, na výstavbu ktorej daroval peniaze Andrew Usher, sa hrajú všetky hudobné žánre. V susedstve tejto budovy Beaux sú Divadlo kráľovského lýcea a Divadlo Traverse.

34. Kráľovské divadlo [King´s Theatre]

Divadlo z roku 1906 má 1350 miest. Pôsobivý je interiér – plyšové červená sedadlá, vitráže, mramor, boxy.

35. Divadlo Playhouse [Playhouse Theatre]

Historické divadlo s kapacitou vyše tri tisíc sedadiel.

36. Divadlo kráľovského lýcea [Royal Lyceum Theatre]

Divadlo s názvom lýcea má viktoriánsku architektúru. Koná sa tu divadelný festival mládeže.

37. Festivalové divadlo [Festival Theatre]

V modernej budove je pôvodné auditórium z roku 1915. Je to hlavné škótske operné a tanečné divadlo. V lete sa tu koná medzinárodný festival. Možnosť prehliadky zákulisia.

38. Divadlo Traverse [Traverse Theatre]

Malé divadlo, kde uvádzali inscenácie začínajúcich dramatikov.

 

G L A S G O W

Glasgow je najväčšie škótske mesto a v niektorých rebríčkoch sa uvádza ako 3., či 4. najväčšie v Británii (tie údaje sú rôzne, aj podľa toho, či ide o samotné mesto alebo o aglomeráciu). Zatiaľ čo Edinburg je politické a administratívne centrum Škótska, Glasgow je ekonomické a obchodné centrum Škótska. Preteká ním rieka Clyde.

DOPRAVA GLASGOW

Doprava tam

Na letisko Glasgow sotva priletíte, takže škoda zmienky. Preto som už vyššie písal o doprave z letiska Edinburg alebo z mesta Edinburg.

Doprava v Glasgowe

V meste premávajú metro, autobusy a vlaky. V minulosti jazdili v Glasgowe aj električky a trolejbusy. Metro a nejaké autobusy zabezpečuje spoločnosť SPT [Strathclyde Partnership for Transport], ktorá aj koordinuje dopravu v tzv. Veľkom Glasgowe.

Metro

Metro v Glasgowa sa nazýva americkou angličtinou „subway“ (v britskej angličtine „underground“ [podzemie]). Glasgowské metro pozostáva len z jednej okružnej linky. Prevádzkované je od roku 1896, teda patrí k najstarším na svete (1. Londýn, 2. Budapešť, 3. Glasgow) a odvtedy nebolo rozširované. Od roku 1935 je elektrické. Vagóny sú oranžové a keďže jazdia v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek, metro sa posmešne nazýva aj ako pomarančový hodinový strojček [Clockwork Orange]. Vagóny sú veľmi malé a nízke a aj tak vojdú do tunelov len tak-tak.

Okružná trasa metra má 15 staníc. V užšom centre mesta sú stanice Buchanan Street (pri vlakovej stanici Queen Street) a St. Enoch (pri rieke, odtiaľ je najlepšie dostupná vlaková stanica Central).

Trasa metra.

Dodám, že vo Veľkej Británii je metro [underground] v troch mestách: v Londýne (nazývané ako „tube“), Glasgowe a v Newcastle. Akési „underground“ je aj v Liverpoole.

Cena cestovného v glasgowskom metre je rovnaká bez ohľadu na počet prejdených staníc (čo nie je inde samozrejmosť). Cestovné možno platiť papierovým lístkom alebo dobíjateľnou kartou - subway smartcard.

Lístok možno kúpiť v stanici metra. Obyčajný lístok [single] stojí 1,75 Ł, spiatočný [return] 3,30 Ł a denný [all day] 4,20 Ł.

Smartcard možno získať online registráciou zadarmo alebo si kúpiť anonymnú kartu v stanici metra za 3 Ł. Na kartu sa nahrá kredit, ktorý sa odráta podľa vykonaných jázd. V porovnaní s papierovými lístkami je to nielen lacnejšie, ale uplatňuje sa tu aj denný strop. Totiž cestovné sa z karty odráta iba z prvých dvoch jázd za kalendárny deň, ďalšie jazdy v ten deň sú už bez spoplatnenia. Za obyčajný lístok [single] sa strhne 1,55 Ł, za denný [day] 3 Ł.

Autobusy

Hlavným autobusovým dopravcom je spoločnosť First Bus Glasgow, ktorá zabezpečuje asi 80 liniek. Obyčajný lístok [single] stojí 1,80 Ł, denný [firstday] 5 Ł. Lístok si možno kúpiť v hotovosti u vodiča, najlepšie s presnou sumou bez potreby vydávať, alebo ešte lepšie bezkontaktne platobnou kartou. Dostupná je aj aplikácia First Bus App na kúpu lístkov.

Hlavná autobusová stanica je Buchanan Bus Station. Blízko nej južne je vlaková stanica Queen Street. Po deregulácii je viac autobusových dopravcov, napríklad aj McGill´s Bus Services, Stagecoach West Scotland a Glasgow Citybus.

Vyhliadkový autobus CitySightseeing Glasgow má 21 zastávok. Cena je 16 Ł za jeden deň a 17 Ł za dva dni po sebe.

Vlaky

Je tu hustá železničná sieť. V meste sú dve veľké vlakové stanice, ktoré sú od seba vzdialené približne 500 m (7 minút chôdze):

  • Central Station je hlavná stanica, nachádza sa v širšom centre na severnom brehu rieky. Jazdia tu linky najmä z juhu Škótska a z Anglicka (Londýn, Manchester). Je to najrušnejšia vlaková stanica v Škótsku.
  • Queen Street Station je viac na sever v centre. Jazdia tu linky zo severu Škótska a tiež z Edinburgu. Stanica má dve úrovne (koľajnice na dvoch poschodiach). Je to najstaršia stanica v Glasgowe.

ATRAKCIE GLASGOW

Atrakcie podľa VISIT a CITY:

1. Námestie Juraja [George Square]

Je to hlavné námestie v meste pomenované po kráľovi Jurajovi III. Predstavuje srdce mesta. Nachádzajú sa tu sochy známych a budovy ako mestská rada, bývalá generálna pošta, hotel a v rohu námestia vlaková stanica Queen Street.

2. Katedrála sv. Munga [Glasgow Cathedral]

Glasgowská katedrála z 12. storočia je sídlom biskupa. Meno nesie po bývalom škótskom biskupovi sv. Mungovi. Vstup zdarma.

3. Múzeum a galéria umenia v Kelvingrove [Kelvingrove Art Gallery & Museum]

Ide o najnavštevovanejšie múzeum vo Veľkej Británii mimo Londýna a sídli vo štvrti Kelvingrove. Okrem obrazov je tu napríklad zbierka zbraní a histórie prírody, či galéria venovaná škótskemu umeniu a histórii. Vstup zdarma. Niektoré výstavy sú spoplatnené.

4. Ľudový palác [People´s Palace]

Palác ľudu je múzeum histórie Glasgowa prezentované prostredníctvom príbehov ľudí. Palác je lokalizovaný v parku Glasgow Green. Vstup zdarma (darcovský príspevok).

5. Botanické záhrady [Botanic Gardens]

Záhrady v mestskom parku so skleníkom pri rieke Kelvin. Vstup zdarma.

6. Panstvo Provand [Provand´s Lordship]

Múzeum stredovekého obdobia pod názvom panstvo Provand sídli v najstaršom dome v meste z roku 1471. Vstup zdarma. Za domom je záhrada.

7. Park „Green“ [Glasgow Green]

Najstarší park v meste pri rieke poskytuje na ploche 55 hektárov oázu pre obyvateľov. Sú tu fontány, ihriská, športoviská a už spomínaný Ľudový palác.

8. Múzeum na brehu rieky [Riverside Museum]

Múzeum na sútoku riek Clyde a Kelvin obsahuje predmety súvisiace s dopravou ako vlaky, autá a iné. Vstup zdarma.

9. Nekropolis [Glasgow Necropolis]

Nekropolis – mesto mŕtvych je cintorín za katedrálou s množstvom pomníkov a sôch.

10. Galéria moderného umenia [Gallery of Modern Art = GoMA]

Najnavštevovanejšia galéria v meste sídli v staršej budove. Vstup zdarma.

11. Dom a záhrada v parku Pollok [Pollok House and Garden]

Ďalej od centra je honosný dom s dobovým vybavením zo začiatku 20. storočia, prístupné sú aj izby služobníctva. V dome sú vystavené obrazy španielskych maliarov. Za domom je vidiecky park. Vstupné 8,50 Ł.

12. Múzeum a galéria Hunter [Hunterian Art Gallery & Museum]

Jedna z najlepších umeleckých univerzitných zbierok založená Wiliamom Hunterom ako aj múzeum prírodných vied, rímskych artefaktov a iné. Sídli v dome Mackintosh House. Vstup zdarma, niečo môžu byť spoplatnené.

13. Dom pre milovníka umenia [House for Art Lover]

Stavba bola pôvodne navrhnutá ako obytný dom. Dnes slúži na podporu umenia, architektúry a dizajnu. Dom so záhradou je postavený v parku Bellahouston. Vstupné 7 Ł.

14. Múzeum Burrella [The Burrell Collection]

Múzeum so zbierkou umeleckých diel z celého sveta, ktoré daroval mestu sir Burrell. Nachádza sa v parku Pollok. Vstup zdarma.

15. Maják [The Lighthouse]

Pod týmto názvom je Stredisko pre dizajn a architektúru. Na vrchole vodárenskej veže je vyhliadka na mesto, prístup je tam špirálovým schodiskom. Vstup zdarma.

16. Námorné múzeum „Vysoká loď“ [The Tall Ship]

Ide o múzeum na plachetnici. Vstup zdarma. V susedstve je Riverside Museum.

17. Škola umenia [Glasgow School of Art]

Pôvodne Univerzita dizajnu sa venuje výtvarnému umeniu a architektúre. Vstup do školy zdarma. V budove je Mackintoshova galéria.

18. Vedecké centrum [Glasgow Science Centre]

Centrum ponúka vedecké výstavy, interaktívne exponáty, planetárium a iné. Sídli v polmesiacovej budove pri rieke. Vstupné 12 Ł.

19. Radnica [Glasgow City Chambers]

Budova radnice – „komory“ mestskej rady na námestí George Square. Ide o jednu z najviac zdobených budov v meste. Sprevádzané prehliadky sú zdarma.

20. Múzeum náboženského života a umenia sv. Munga [St. Mungo Museum of Religious Life & Art]

Múzeum pri katedrále je venované hlavným náboženstvám sveta. Pomenované je po patrónovi Glasgowa sv. Mungovi, ktorý predstavil kresťanstvo v Škótsku. Vstup zdarma.

21. Park Kelvingrove [Kelvingrove Park]

Park na západe mesta. Na 34 hektároch je galéria umenia, športoviská, amfiteáter a iné.

22. Múzeum gájd [Museum of Piping]

Múzeum venované tradičnému škótskemu hudobnému nástroju – gajdám. Organizujú sa tu koncerty. Vstupné 4,50 Ł.

23. Školské múzeum [Scotland Street School Museum]

Múzeum predstavuje školu s učebňami. Vstup zdarma.

24. Pivovar Wellpar [Tennents Wellpark Brewery]

Pivovar je známy výrobou piva Tennet. Vstupné na prehliadku 7,50 Ł.

25. Múzeum Bytový dom [Tenement House]

Dobové múzeum jedného bytu z polovice 20. storočia. Vstupné 8,50 Ł.

26. Škótske futbalové múzeum [Scottish Football Museum]

Múzeum sídli na štadióne Hampden Park. Prehliadka múzea a štadióna za 13 Ł

27. Glasgowská univerzita [University of Glasgow]

Jedna z najstarších univerzít. Možnosť prehliadky univerzity, knižnice a pod.

28. Kostol na ulici sv. Vincenta [St. Vincent Street Church]

Presbyteriánsky kostol bol navrhnutý podľa gréckeho vzoru. Vstup zdarma.

29. Kostol Paisley [Paisley Abbey]

Kostol bývalého kláštora západne od Glasgowa. Vstup zdarma.

30. Liehovar Glengoyne [Glengoyne Distillery]

Pálenica whisky ponúka prehliadku a ochutnávky. Nachádza sa ďalej od Glasgowa.

31. Centrum súčasného umenia [Center for Contemporary Art]

Stredisko pre výstavy a predstavenia.

32. Dom Holmwood [Holmwood House]

Starý dom mimo Glasgowa so zachovaným interiérom.

 

S P R Á V A

Po dlhej dobe som chcel vycestovať na britské ostrovy a najlepšie letieť z Bratislavy. V hre boli Edinburg, Dublin, Manchester + Liverpool. A možno niečo iné, ak mi to príde cenovo zaujímavé aj s prihliadnutím na predpokladané počasie.

Sledoval som ceny leteniek. Koncom prázdnin som našiel lacné spiatočné letenky Bratislava – Edinburg za 31 € na 18.-21. septembra 2022. Odlet z Bratislavy v nedeľu doobeda o 10:45 hod., odlet z Edinburgu v stredu večer o 18:55 hod. Pre mňa ideálne časy odletov – prvý deň doobeda, štvrtý deň večer, takže takmer tri a pol dňa na poznávací pobyt. To bohato stačí. Ešte som to prebral so šéfom, či mi dá dovolenku, a hneď po práci som zabukoval dve letenky.

Ide jeseň, pre Britániu je povestné sychravé počasie, bude fajn mať v prípade dažďa veci na prezlečenie (náhradnú obuv, vetrovku, druhé nohavice), preto sme si rezervovali jeden väčší 20 kg kufor do podpalubia (25 + 22 = 47 €). Účet za letenky s poplatkami bol 137 €:

Následne som začal študovať, čo a kde je tam k videniu, ako funguje doprava a tiež hľadať ubytovanie. Takmer 4 dni len na jedno mesto mi príde veľa. Asi 60 kilometrov od Edinburgu je mesto Glasgow, takže tiež som ho zahrnul do plánov. Pôvodne som mal zámer ubytovať sa v Edinburgu a na jeden deň vycestovať do Glasgowa. Ale ako som zakrátko zistil, v Glasgowe je tiež dosť atrakcií a stráviť tam necelý deň by bolo neprimerane málo. Plán som prehodnotil tak, že prvú noc sa ubytujeme v Glasgowe a nasledujúce dve noci v Edinburgu. V oboch mestách strávime necelé dva dni.

Hľadaním hotela, porovnávaním cien a lokality som strávil viac času ako mi bolo milé. Ubytovanie veru nie je lacné (niečo na túto tému som písal v článku o Bruseli), a to som chcel hotel s anglickými full raňajkami, najlepšie aj s úschovňou batožiny. Nakoniec som urobil rezervácie dvoch hotelov z rovnakej siete hotelov. Rovnaké izby, s raňajkami, obe v centre miest, pričom ten v Edinburgu bol v prepočte za jednu noc dvakrát drahší! Aj preto rozhodnutie prespať aspoň jednu noc v Glasgowe bolo ekonomické. Dokonca nechávam na zváženie, či prespať v Glasgowe dve noci a na tretí deň pobytu sa hneď po raňajkách prepraviť do Edinburgu a tam mať nocľah na jednu noc.

Ešte na Slovensku som kúpil nejaké libry (GBP, symbol Ł) ako manipulačnú hotovosť, ináč som chcel všade používať platobnú kartu. Výmenný kurz bol 1 Ł = 1,18 € alebo 1 € = 0,85 Ł. Bankovky kúpené v banke na Slovensku boli na pohľad pekné a na všetkých bola podobizeň kráľovnej Alžbety II.

Predbehnem a oznamujem, že hotovosť sme za celý pobyt nepotrebovali. Všetky platby sa dali urobiť bankovými kartami našej slovenskej banky alebo online. Dokonca aj pri vstupe na WC cez turniket tam bol platobný terminál, ktorý stiahol 0,3 Ł. Alebo v múzeách prístupných zdarma vyzývali na dobrovoľné vstupné a pri vstupe (a nielen tam) bol platobný terminál, kde bola predvolená suma 5 Ł (možno navoliť inú sumu). Keď sme nakoniec chceli z hotovosti čosi minúť, platili sme cash v obchode so suvenírmi, a to sa predavač až začudoval, kto sme zač. Aj napriek tomu sa všeobecne odporúča mať nejakú hotovosť pre prípad, ak by nechcela „spolupracovať“ karta.

† † †

Osobitnú pasáž musím venovať úmrtiu kráľovnej Alžbety II, čo sčasti ovplyvnilo aj náš pobyt.

Vo štvrtok 8. septembra 2022 na škótskom zámku Balmoral, ktorý sa nachádza 100 km severne od Edinburgu, zomrela kráľovná Alžbeta II (zomrela vo veku 96 rokov, pričom vládla úctyhodných viac než 70 rokov). Len dva dni predtým na zámku vymenovala novú britskú premiérku, čo bolo posledné oficiálne vystúpenie kráľovnej. Médiá boli plné správ o pripravovanom pohrebe. Pre prípad smrti kráľovnej mal kráľovský dvor aj štát dlhodobo pripravený plán, aj s alternatívou, ak k úmrtiu príde v Škótsku. Pohreb mal byť na 10. deň po smrti. Nakoniec to bolo v pondelok 19. 9. 2022, teda v čase nášho plánovaného pobytu. Ako rátam, tak rátam, nebol to 10-ty deň (totiž 9. september začali rátať ako deň D+0). Zaregistroval som správu, že rakva s kráľovnou bude vystavená aj v Edinburgu. Vtedy som sa zamýšľal, či to nejako skomplikuje alebo obmedzí náš pobyt. Môj vedúci sa ma opýtal, či máme už hotel, lebo asi bude väčší záujem o ubytovanie v Edinburgu.

V nedeľu 11.9.2022 bolo telo kráľovnej prevezené do Edinburgu do kráľovského Paláca Holyrood. V pondelok 12.9.2022 bol sprievod s rakvou z paláca po Kráľovskej míle do Katedrály sv. Egídia, kde bola omša. Rakva bola vystavená verejnosti na rozlúčku. V utorok 13.9.2022 bola letecky prevezená z Edinburgu do Londýna (Buckinghamský palác, od 14.9.2022 verejná rozlúčka vo Westminsterskom paláci). V pondelok 19.9.2022 bol pohreb – bohoslužba vo Westminsterskom opátstve a následne bola rakva prevezená na Hrad Windsor a uložená v Kaplnke sv. Juraja.

† † †

Z množstva iných správ som tiež zaznamenal, že postupne sa budú meniť bankovky s podobizňou nového kráľa. Tých bankoviek a mincí sú v obehu miliardy, takže to dllllho potrvá. Neminutú hotovosť s podobizňou zosnulej kráľovnej snáď využijeme v budúcnosti. Mimochodom, tri škótske banky vydávajú bankovky bez portrétu kráľovnej, ale nikde v Spojenom kráľovstve nie sú zákonným platidlom.

Emailom mi prišli z hotelov upozornenia, že v postkovidovej dobe môžu trpieť nedostatkom personálu, a preto nám odporúčajú rezervovať si na raňajky stôl na konkrétny čas. Ďalej, ako dbajú na hygienické opatrenia a upratovanie, aj preto bude izba k dispozícii až od 15-tej hodiny, lebo bezpečnosť nadovšetko. Spomeniem, že nakoniec počas celého pobytu neboli žiadne príkazy/zákazy a nepotrebovali sme rúško. Zato všade bola dostupná dezinfekcia na ruky. Vedel som, že Británia ako jedna z prvých krajín v Európe upustila od protipandemických opatrení, ale ešte som si to overoval na internete, najmä na stránke ministerstva zahraničných vecí, či je pri cestovaní do Británie potrebné preukázať sa kovid pasom alebo vypisovať nejaký formulár k pobytu.

Mal som už v mobile nainštalované aplikácie ohľadom dopravy v Škótsku. Začali mi chodiť správy, že v Edinburgu budú isté obmedzenia, presmerovaná doprava a tak. Pochopil som, že dôvodom bola posledná rozlúčka s kráľovnou.

Deň #1 – let, Glasgow

Už v nedeľu doobeda malo lietadlo meškanie. Let trval približne dve hodiny a štvrť, čo bolo dlhé sedenie na mňa.

V Edinburgu na letisku sme sa na pasovej kontrole zdržali asi 15 minút. Na batožinu sme čakali ďalších 20 minút, lebo na jeden kolotočový pás vyložili batožiny až z piatich lietadiel.

Vyšli sme z príletového terminálu. Napravo pri zastávke s označením „A“ stáli dva autobusy Airlink100, takže nie je problém vmestiť sa do autobusu. Hneď naľavo bola počiatočná zastávka električky. Cestovné v autobuse a v električke je porovnateľné, rovnako ako aj časy jázd do centra, takže pri výbere dopravného prostriedku zohľadnite, kde potrebujete vystúpiť a akú trasu má autobus a akú električka.

My sme prešli „dozadu“ k zastávke s označením „D“. Tu stál modrý poschodový autobus, vpredu mal výrazný nápis „Air“ a hore na svetelnej tabuli nápis „Glasgow“. Autobus nebol ani tak plný cestujúcich ako bol zaplnený jeho zadný priestor s bažožinami. U vodiča som kúpil dva lístky po 13,90 Ł a vyšli sme na poschodie autobusu. Zrýchlený autobus išiel diaľnicou, hoci zastávku mal dokonca na nejakej čerpacej stanici a potom sme sa niekoľko minút krútili po obchvatoch v nejakej administratívnej štvrti Maxim park. Všimol som si, že tu zastavovali aj autobusy č. 900 linky Edinburg – Glasgow. Náš autobus mal cieľovú stanicu v Glasgowe na hlavnej autobusovej stanici Buchanan Bus Station.

Neďaleko od autobusovej stanice Buchanan je vlaková stanica Queen Street. Pri nej sme nasadli do metra (stanica metra Buchanan Street) a o stanicu ďalej vystúpili takmer pri našom hoteli. Po ubytovaní sme sa vyšli najesť do blízkeho obchodného centra a potom sa trochu potúlať samotným centrom.

Na rôznych obrazovkách alebo oznamoch v obchodoch a v inštitúciách bola zmienka za kráľovnú, vyjadrenie sústrasti, jej portréty a podobne. Viackrát sme videli len zobrazenú skratka EIIR (Elizabeth druhá Regina, regina v latinčine znamená kráľovná), čo bol jej zaužívaný podpis. Moja kolegyňa, ktorá má dcéru v Anglicku, nám dala zaručené informácie, že v deň pohrebu nebude nič, aleže nič otvorené. Ešteže nás čakali výdatné slaninové raňajky. Napríklad v jednej väčšej predajni Tesco bol oznam, že v deň pohrebu majú zatvorené. V inej malej predajni Tesco sme sa dozvedeli, že budú mať skrátené otváracie hodiny. Jedna drogéria mala oznam, že zatvorené bude len počas dvoch hodín samotného pohrebu, tuším medzi 10-12 hod.

Deň #2 – pohreb, Glasgow, presun do Edinburgu

Prvé raňajky. Jedáleň bola takmer prázdna. Dosýta, a tým myslím doplna, som sa najedol ťažkých anglických raňajok, aby som nedajbože počas dňa nehladoval. Odubytovali sme sa, pričom batožinu sme nechali v hoteli v úschove.

V pláne sme mali pozrieť si centrum a ďalšie dostupné atrakcie a aspoň jeden futbalový štadión. Viac-menej všetky atrakcie sú severne od rieky. Južná časť Glasgowa je skôr priemyselná.

A čo hovoria snímky z Google Maps? Podľa celkového záberu sú viaceré atrakcie ďalej od seba, preto odporúčam vybrať si oblasť, ktorú možno pobehať pešo (PDF).

Ani v deň pohrebu sa svet nezastavil, doprava fungovala aj v meste aj medzi Glasgowom a Edinburgom. Mesto však bolo ľudoprázdne. Domáci zjavne trávili deň voľna doma a v televízii sledovali pohreb kráľovnej. Ja som tú možnosť nemal, ani to nebolo v popredí mojich záujmov. Pohreb bol v pondelok 19.9.2022 o 11.00 hod. miestneho času. Obchody boli takmer všetky zatvorené, aj múzeá, čo nám tak veľmi nevadilo. Na bulvári Buchanan Street sú dve veľké obchodné centrá, kde fungovalo zopár gastro prevádzok, pričom ostatné predajne boli zatvorené. Takže najesť sme sa mali kde. Spomeniem, že krátko po 12-tej sme použili metro. Na tabuli bol starší oznam, že o 11.55 hod. bude na dve minúty prerušená premávka.

Neskôr po návrate na Slovensko som čo-to gúglil. Mnohé zahraničné denníky opísali pohreb kráľovnej ako veľkolepú udalosť, niektoré ju označili za „najväčšiu televíznu šou storočia“. Ozaj je potrebné, aby všetci zamestnanci kráľovského dvoru, tisíce zamestnancov štátu, bezpečnostných zložiek a dobrovoľníkov sa vyše týždňa venovalo len pohrebu? K tomu desiatky pozvaných hláv štátov a najväčšia bezpečnostná akcia v histórii Británie!!

Nemal som určené, kedy sa presunieme z Glasgowa do Edinburgu. Už som bol uistený, že doprava funguje. Takže sme mohli pobehať Glasgow a, keď už budeme mať toho dosť, sadneme na prvý vlak alebo autobus do Edinburgu.

* * *

Centrom centra je veľké Námestie Juraja [ako atrakcia č. 1]. Na námestí je viac sôch významných škótskych osobností, v strede námestia na vrchole stĺpa je socha Waltera Scotta. Na západnom okraji námestia je radnica [15], kde boli položené kvety a vence venované kráľovnej. Pred radnicou je vojnový pamätník (symbolický hrob). Južne je budova bývalej pošty. Na východnom okraji námestia je Dom obchodníkov [Merchants´ House] a pri ňom presklená budova vlakovej stanice Queen Street.

Ulica George Street západne končí pri kostole St. George´s Tron Church, kde pretína ulicu Buchanan Street. Buchanan Street je obchodná ulica s pešou zónou. Na južnom okraji je námestie St. Enoch Square a obchodné centrum, na severnom okraji je Koncertná hala [Royal Concert Hall] a iné obchodné centrum. Pod touto ulicou vedie trasa metra. Pri Koncertnej hale ulica odbočuje na západ a pokračuje tu pešia zóna cez ulicu Sauchiehall Street.

Pochodili sme aj okolité, súbežné ulice Queen Street, ktorá prechádza námestím Royal Exchange Square, kde je Galéria moderného umenia [10] a budova Royal Bank of Scotland. Na námestie je napojená ulica Ingram Street. Ďalej ulice Mitchell Street, kde je Maják = Lighthouse [15], ulice Union Street, kde sme nazreli do vlakovej stanice Central, a pokračovali až na most ponad Clyde. Potom pár sto metrov po nábreží a vrátili sme sa ulicou Argyle Street.

V inom čase sme od námestia George Square išli ulicou George Street na východ okolo objektov univerzity University of Strathclyde (v Glasgowe je viac univerzít), kde na budovách boli pekné maľby, a potom stúpajúcou ulicou High Street na Castle Street popri bývalom kostole Barony Hall z červeného pieskovca, najstaršom dome Provand [6] a Múzeu sv. Munga [20] až ku Katedrále sv. Munga [2]. Po dlhej dobe tu sme narazili na skupinku ľudí – turistov. Do katedrály by som rád nazrel, ale bola zatvorená, lebo pohreb. Vedľa katedrály je malý cintorín a za ňou na kopci je veľký cintorín Nekropolis.

Od katedrály sme sa vrátili ulicou High Street smerom na juh ku križovatke s ulicou Trongate, kde je hodinová veža Tolbooth Steeple s výrazným modrým ciferníkom a trhový kríž [Mercat Cross], ktorý vyjadroval právo usporadúvať tu trh. My sme si ešte odbehli k uličným maľbám oproti kostolu Ramshorn a popri Múzeum polície [Police Museum]. Dodám, že v meste sú maľby (street art, mural painting) na viacerých budovách.

Záber na centrum mesta – oblasť Námestia Juraja [1] a oblasť katedrály [2]. Veľmi odporúčané trasy sú vyznačené bordovou farbou, ďalšie odporúčané trasy modrou farbou (PDF).

 

Od hodinovej veže sme sa južne prešli k bývalému kostolu St. Andrew´s in the Square a pokračovali k rieke popri budove Najvyššieho súdu [High Court of Justiciary].

To sme sa už dostali k západnému okraju parku Green [7]. Odtiaľ sme pokračovali juhovýchodne cez oblúkovú bránu McLennan Arch, pamätník Hry Commonwealthu – Glasgow 2014 (akási olympiáda krajín Britského spoločenstva), Nelsonov pamätník v podobe 44 m vysokého obelisku až k Ľudovému palácu [4]. S palácom je spojený skleník - zimná záhrada, pred palácom je fontána Doulton.

Záber na oblasť parku Green s Ľudovým palácom [4] (PDF).

 

Týmto smerom by sme sa dostali až k futbalovému štadiónu Celtic Park, ale s dopravou to bolo komplikovanejšie, tak sme sa vrátili do centra a metrom sme išli pozrieť iný štadión Ibrox futbalového klubu Rangers.

Od štadióna sme sa presunuli k Vedeckému centru [18] pri rieke, ktorého súčasťou je 127 m vysoká vyhliadková veža. Úprimne, toto boli úseky, kde sme veľa chodili a nie až tak zaujímavé videli (klasik by povedal, že málo muziky za veľa peňazí). Na brehu je sídlo BBC Scotland. Cez most Bell´s Bridge sme prešli na severnú stranu rieky, kde je výstavné a konferenčné centrum Scottish Event Campus = SEC Centre (vrátane stavby SEC Armadillo a haly OVO Hydro). Odtiaľ na západ k liehovaru whisky, odkiaľ sme v diaľke videli Múzeum Riverside [8] a pri ňom plachetnicu Námorného múzea [16].

Záber na oblasť pri rieke (PDF).

 

Toto všetko boli akési medzizastávky, aby sme sa dostali k Múzeum a galérii umenia v Kelvingrove [3], čo bol môj cieľ. Cieľ so zatvorenými dverami. Napriek tomu, tu sme stretli najviac ľudí za celý deň. Trochu sme sa túlali okolitým parkom a potom stúpajúc ku Glasgowskej univerzite [27] na ulicu University Ave. Na tejto ulici je Hunterian Museum, kostol St. Gabriel´s Orthodox Church, okrúhla čitáreň a galéria Hunterian Art Gallery. Ale naspäť k univerzite. Objekt univerzity je členitý, je tam kostol s vysokou vežou, kaplnka, krásne budovy. Prešli sme si areál univerzity až do zadnej (južnej) časti, ktorý okupoval filmársky štáb a niečo natáčali. V tom kontexte ma napadlo, že toto sú stavby, ktoré sa hodia do filmov o Harry Potterovi.

Záber na oblasť Múzea Kelvingrove [3] a oblasť Glasgowskej univerzity [27] (PDF).

 

Potom sme prešli na stanicu metra Hillhead a metrom sa vrátili na Buchanan Street.

* * *

Bolo okolo 15-tej hodiny, nachodení sme boli dosť, plány viac-menej naplnené, je čas zmeniť mesto. Neďaleko pri hoteli sme si dali fish and chips a následne sme si v hoteli vyzdvihli batožinu. Metrom sme prešli o jednu stanicu na Buchanan Street. Pri východe z metra sme pri predajných automatoch videli skupinku tínedžerov ako si kupujú lístky. My sme v ten deň mali celodenné lístky a už sme ich nepotrebovali, tak sme k nim pristúpili a dvom dievčatám podarovali naše lístky. Potešili sa ako na Vianoce. Takto Slovák spáchal dobrý skutok.

Primárne som chcel na presun do Edinburgu použiť vlak zo stanice Queen Street, a v hre bol aj autobus z neďalekej autobusovej stanice Buchanan.

Ako som sa dočítal, vlaky (nielen) v Škótsku rozlišujú časové úseky „peak“ a „peak off“, čiže vrchol, keď je najviac cestujúcich, alebo čas mimo tejto dopravnej špičky. Počas peak je cestovné o niečo vyššie. Peak by mal byť v pracovné dni v čase 06-10 a 16-20 hod.(??) a peak off mimo toho.

Lístky som si mohol kúpiť sám v automate (v automate bola predvolaná vyššia cena za peak), ale nakoniec sme si ich kúpili za prepážkami s ľuďmi, kde na moju otázku odpovedali, že stačí lístok peak off, zrejme kvôli dňu pracovného pokoja z dôvodu štátneho pohrebu. Vlaky na trase Glasgow – Edinburg jazdia viackrát za hodinu. Vlak z horného poschodia (v podstate vo výške okolitej ulice) jazdiaci severnou trasou cez Falkirk bol takmer prázdny, pohodlne sme sa usadili a vystreli unavené nohy. Lístok na vlak si treba nechať so sebou po celý čas jazdy. Potrebovali sme ho nielen v Glasgowe na vstup na nástupište cez turniket a pre sprievodcu vo vlaku, ale aj na výstup cez turniket v stanici v Edinburgu.

Za necelú hodinu sme vystúpili v Edinburgu na stanici Waverley. Hotel sme mali vzdialený pár minút chôdze severne. Zase sme sa vybalili – poznamenávam, že moja spolubývajúca je v tom dobrá – a trochu si oddýchli na posteliach. Blížil sa večer, poznávanie mesta sme si nechali na nasledujúci deň, len sme si vybehli niečo kúpiť na jedenie. V televízore bežali samé reportáže z pohrebu.

Deň #3 a #4 – Edinburg

Čaká nás hlavný deň štvordňového výletu – spoznávať Edinburg. V Glasgowe sú miesta záujmu turistov v rôznych častiach mesta, často aj ďaleko od seba. Zato v Edinburgu stačí prejsť jednu ulicu dlhú jednu míľu a možno skonštatovať, že sme videli väčšinu atrakcií v meste. Naozaj!

Celkový záber na väčšinu atrakcií. Ako vidno, atrakcie sú blízko pri sebe a dostupné na pešo. Kráľovská míľa je vyznačená bordovou farbou, „povinné“ trasy červenou farbou, ďalšie odporúčané trasy modrou farbou (PDF).

 

Takže „Edinburg za jeden deň“. Výpočet toho, čo možno vidieť a navštíviť na Kráľovskej míle – od Edinburgského hradu na skale k Palácu Holyrood na nížine.

Pred vstupom na hrad je esplanáda, otvorené priestranstvo, v čase našej návštevy tam boli tribúny s hľadiskami. Na mieste sme si kupovali lístky na hrad, ale dalo sa to len online (cez mobil) a mali sme isté peripetie s platbou.

Do areálu hradu sa vchádza bránou [Gatehouse]. Jednou z prvých vecí, čo sme videli, boli vystavené staré delá a aj tri funkčné delá, ktorými sa strieľa o 13-tej hodine (a zrejme aj počas pohrebu). Je tu viac objektov. My sme boli vo Vojenskom múzeu [National War Museum], v Múzeu škótskeho pluku [Royal Scots Dragoon Guards Regimental Museum], vo väznici v podzemí, v trezore so škótskymi korunovačnými klenotmi (nielenže sa tam nemohlo fotiť, ale sa tam nedalo ani veľmi zdržať). V členitom areáli hradu sa možno prechádzať a cez hradby pozorovať mesto z výšky.

Cestou z hradu „dole“ (na ulici Castlehill) je vpravo Liehovar škótskej whisky [6] a vľavo Veža Outlook a kamera Obscura [7]. Na najbližšej križovatke v tvare „Y“ je gotický kostol Tolbooth Kirk s najvyššou vežou v meste vysokou 72 m sčasti s červenou farbou. Kostol bol odsvätený a v súčasnosti pod názvom The Hub slúži na predstavenia a festival. Vedľa neho je iný kostol St. Columba´s Free Church of Scotland. Skratkou sa možno dostať na farebnú ulicu Victoria Street / West Bow s pestrofarebnými domami, ktorú určite odporúčam, a ďalej až na námestie Grassmarket s trhom.

Pokračovali sme „míľou“ dole (ulicou Lawnmarket). O pár metrov bol vľavo Dom Gladstona [5]. Zhruba v tých miesta sa tiež možno dostať na zaujímavé námestie Múzea spisovateľa [8]. Boli tam študenti, zrejme na exkurzii v rámci hodín literatúry. Do múzea sme len krátko nazreli.

Za chvíľu sme boli na križovatke. Na sever sa ide okolo vlakovej stanice (odtiaľ sme prichádzali), kde sú múzeá ako Museum on the Mound, Scottish National Gallery, Royal Scottish Academy a po ľavej strane Park na ulici Princes Street [4]. Južne od križovatky na ulici George IV Bridges je Národná knižnica Škótska [17], zatvorený bar The Elephant House, kde spisovateľke J.K. Rowlingová písala príbehy o Harry Potterovi, Národné múzeum Škótska [9] a za reštauráciou kostol Greyfriars Kirk [10] s cintorínom. Od tohto miesta vedie klesajúca ulica na námestie Grassmarket pod hradom.

Pokračujeme „míľou“ (ulicou High Street). Za križovatkou je Katedrála sv. Egídia [3] s vežou pripomínajúcou korunu (na hlavu). V jej okolí boli zvláštne zábrany, zrejme zostatok z opatrení, keď bola v katedrále bola rozlúčka s kráľovnou. Chrám bol pomerne malý. Pred týždňom tu bola vystavená rakva. Budova katedrály sa dá prejsť dookola, je tam niekoľko sôch, Najvyšší súd [Supreme Courts], Mercat Cross a pred katedrálou je srdce z dlažby [Heart of Midlothian Mosaic].

Na druhej strany ulice Kráľovská míle je ulička Advocates Close. Je to stredoveká strmá ulička so schodiskom vedúcim dole na sever na ulicu Cockburn Street, z ktorej je vidieť Scottov pamätník [30]. O kúsok ďalej je iná „close“ Prehliadka uličky Mary King [16]. Hneď vedľa so zástavami je nádvorie s radnicou [City Chamber] a z ulice na rohu turistická informačná kancelária, kde v tom čase bolo aj centrum pre pomoc utečencom z Ukrajiny.

Záber Kráľovskej míle – ľavý úsek (od západu = od hradu) ako aj blízke okolie na juh (PDF).

 

Pokračujeme „míľou“ dole. Po oboch stranách ulice sú obchody, niekde natrafíte na červené telefónne búdky a na pouličných umelcov, napríklad muzikantov v škótskom kroji (v sukni). Došli sme na ďalšiu rušnú križovatku. Vlastne ide o dve križovatky. Prvá s ulicou Cockburn Street vedúcou dole k parku. Druhá križovatka s ulicami North//South Bridge, kde je bývalý kostol Tron Kirk a v ňom prekvapujúco malá tržnica. Na tejto križovatke bola premávka áut, cesta pokračuje na sever mostom nad vlakovou stanicou Waverley až k luxusnému hotelu Balmoral vo viktoriánskom štýle a s hodinovou vežou.

Pokračujeme „míľou“. Napravo je Múzeum detstva [20], naľavo do chodníka zasahuje Dom Jonha Knoxa [23] a Múzeum rozprávania príbehov [Scottish Storytelling Centre]. Zakrátko ďalšia križovatka s premávkou áut.

Záber Kráľovskej míle – stredný úsek ako aj okolie na sever (PDF).

 

Pokračujeme „míľou“. Tu je už ulica [ulica Canongate] užšia a aj menej ľudí. Až ďalej je po ľavej strane Múzeum „Príbeh ľudí“ [22] s hodinami na balkóne, v minulosti, keď boli ešte hradby, to bola mýtnica [Canongate Tolbooth] a o kúsok ďalej kostol Canongate Kirk. Na druhej strane ulice je Múzeum mesta Edinburgu [21].

Pokračujeme „míľou“. Ďalej to už začínalo byť fádne až sme došli na koniec Kráľovskej míle. Napravo je členitá budova škótskeho parlamentu [15]. Doprava sa možno dostať cez akýsi parčík a kruhovité námestie k Výstave Naša dynamická Zem [18].

A kto má chuť na turistiku, tak na rozsiahly vrch – Park Holyrood [14], kde je viac chodníčkov, dve „lochneské“ jazerá [Loch], kaplnka a skalné útesy. Hore vedú najmenej dve trasy dlhé cca 2,5 km, ktoré sa dajú prejsť za 1,5 až 2 hodiny. Z kopca je panoramatický výhľad na celé mesto až na more, ale to sa už mestská turistika v uličkách mení na klasickú turistiku, kde by som odporúčal lepšiu obuv a funkčné oblečenie. Ale za taký poldňový výlet by to stálo.

Od rohu budovy parlamentu priamo sa (ulicou Abbey Strand) ide ku kráľovskému Palácu Holyrood [12]. Napravo je Galéria kráľovnej [The Queen´s Gallery], naľavo hotelík a opátstvo [Abbey Sanctuary]. Palác je, samozrejme, ohradený, do areálu možno vidieť asi z troch miest. Pri hlavnej bráne a ďalej naľavo v smere do parku boli uložené vence a kytice na úctu zosnulej kráľovnej. Cez bránu sme sledovali dianie pri paláci, ale doslova tam bolo mŕtvo, žiadny pohyb, len pristavené luxusné autá. Za palácom je ešte opátstvo a celé je to obkolesené parkom.

Záber Kráľovskej míle – pravý úsek (od východu = od paláca) a alternatívne trasy od paláca na Park Holyrood (juhovýchod) alebo Calton Hill (severozápad; PDF).

 

Kráľovská míľa prejdená, môžeme ísť domov. My sme mali pred sebou ešte tak 24 hodín, tak sme prešli oblasti južne aj severne od „míľovej ulice“.

* * *

Juh

Na juhu sme prešli ulicami South Bridge a Chambers Street, na ktorej je budova univerzity Old College (ešte ďalej na juh je univerzitná štvrť) a Národné múzeum Škótska [9]. Ulica vyúsťuje k už zmienenému kostolu Greyfriars Kirk [10] s cintorínom. Naľavo za križovatkou je vidieť divadlo Bedlam Theater vypadajúce ako kostol. Dodám, že za cintorínom Greyfriars Kirkyard je škola George Heriot´s School pripomínajúca skôr hrad.

Pokračovali sme ulicou Candlemaker na námestie Grassmarket. Od neho zaoblenou ulicou Victoria Street, kde sú predajne v rôznych farbách a nad nimi terasový chodník [Victoria Terrace].

Sever – štvrť New Town, vrch Calton Hill, park pri Princes Street, dedina Dean, kráľovská jachta

Od vlakovej stanice sme popri ikonickom hoteli Balmoral s neprehliadnuteľnou vežou smerovali na vrch Calton Hill. Predtým sme po ceste nakukli na cintorín Old Calton Cemetery. Ďalej napravo je sivá budova škótskej vlády [Scottish Government] a historická budova Kráľovskej strednej školy [Old Royal High School], kde v 20. storočí sídlil škótsky parlament. Ešte za ňou je pamätník – chrám básnika Burnsa [Burns Monument]. Odtiaľ to už nie je ďaleko k Palácu Holyrood.

Naľavo po schodoch sme sa malým stúpaním za chvíľu dostali na vrch Calton [25]. Je tu viac zaujímavých objektov – veľký Národný pamätník Škótska [National Monument of Scotland] v podobe akropoly, Nelsonov monument [Nelson Monument] v podobe veže, Dugald Stewart Monument, Playfair Monument, observatórium, delo a iné. Z kopca je výhľad napríklad na Palác Holyrood a za ním kopcovitý park Holyrood. Tiež je vidieť Severné more, respektíve na severe záliv Firth of Forth a prístav. Na severozápade bolo v diaľke vidieť mosty Forth Bridges. Ale predovšetkým najatraktívnejší je pohľad na juhozápad – na mesto, na hrad na kopci, na veže. Takýto záber v popredí s pamätníkom Dugald Stewart Monument je typickým propagačným záberom z Edinburgu.

Z Caltonu sme prešli ulicou Leith Street, je tam metropolitná katolícka Katedrála sv. Márie [St. Mary´s Catholic Cathedral], sídlo arcibiskupa, a divadlo Playhouse. V týchto miestach pokračovala výstavba električkovej trate, ktorá má smerovať až do prístavu.

Pokračovali sme na západ ulicou York Place, kde je električková trať, respektíve jej konečná zastávka. V blízkosti je hlavná autobusová stanica a nákupná ulica Multrees Walk. Na ulici Queen Street je Národná galéria portrétov [19]. Ďalej námestie St. Andrew Square s parkom. V jeho okolí je Dundas House, kde sídli Royal Bank of Scotland. Z námestia na juh je ulica St. David Street, kde je zastávka transferového autobusu z letiska/na letisko a na jej konci je obrovský Scottov pamätník [30].

Prešli sme sa ulicou Princes Street vedúcej od stanice popri parku. Je to dopravná tepna a obchodná ulica. Z tejto ulice je pekne vidieť na kopec s hradom. Pri vstupe do parku od Royal Scottish Academy sú v rohu kvetinové hodiny [Floral Clock], sú funkčné – ukazujú reálny čas, ale ľahko prehliadnuteľné. Kúsok vľavo je schovaný domček záhradníka [Gardener´s Cottage]. V parku je viac pamätníkov a sôch, napríklad Socha vojaka s medveďom. Tiež akýsi amfiteáter pod holým nebom, v západnej časti parku fontána a detské ihrisko a farský kostol St. Cuthbert´s. Dodám, že tento park predeľuje úsek železničnej trate vychádzajúcej zo západu z tunela a východne pod Scottish National Gallery a vzápätí pokračuje do stanice Waverley. V parku oddychovali ľudia na lavičkách a na tráve. My sme sa v parku zdržiavali krátko poobede, tak sme na lavičke priamo pod hradnou skalou počkali do 13-tej hodiny, keď zhora mali vystreliť delá. A hoci som to čakal, výstrel ma prekvapil. Ešte tak vidieť dopadajúcu guľu z kanóna!

V rohoch ulíc Princes Street a Lothian Road je biskupský Kostol sv. Jána Evangelistu [St. John´s Scottish Episcopal] a v protiľahlom rohu budova s vyčnievajúcim balkónom s hodinami [Binns Clock]. My sme sa ulicou Lothian Road južne prešli okolo divadiel Sála User [33], Traverse [36] a Kráľovského lýcea [36]. Ďalej pod hradným kopcom sme sa zase dostali na námestie Grassmarket.

V inom čase sme od hodín Binns Clock pokračovali na severozápad ulicou Queensferry Street. Z križovatky s ulicou Melville Street je na niekoľko sto metrov vidieť biskupskú Katedrálu sv. Márie [St. Mary´s Episcopal Cathedral]. Ďalej ulicou Lynedoch Place na most Dean Bridge vysoko nad riekou Leith, za ktorým je kostol Rhema Christian Centre Church. Z mosta sme sa vrátili klesajúcou cestičkou do dediny Dean [31]. Sú tam zvyšky starej dediny v „hlbokej doline“ riečky Leith, kde sa pred 800 rokmi mlelo obilie na 11 vodných mlynov. Mne sa nepodarilo urobiť také pekné fotky ako sú na internete. Ale ak trištvrte kilometrová prechádzka nie je pre vás problém, urobte si tam špacírku. Domy sú obývané a tabuľka upozorňovala, aby turisti rešpektovali súkromie obyvateľov.

Z dediny sme sa vrátili okolo parku Charlotte Square, kde je Georgiánsky dom [27] aj oficiálna rezidencia prvého ministra Škótska, t.j. súčasnej predsedkyne škótskej vlády. Na námestí je aj vládna budova na archiváciu [West Register House], pôvodne to bol Kostol sv. Juraja s kupolou. Odtiaľ sme pokračovali bulvárom George Street, čo je ulica súbežná k Princes Street. Okrem obchodov je tam niekoľko zaujímavých objektov, napríklad budova na konferencie a festivaly Assembly Rooms a na konci ulice od parku St. Andrew Square Garden kostol St. Andrew´s & St George´s West so štíhlou vežou a na druhej strane ulice je honosná budova s priečelím s korintskými stĺpmi, pôvodne ústredie banky, v súčasnosti reštaurácia The Dome.

Záber na Nové mesto, ktorého jadrom je Princes Street, park pri nej a vrch Calton (PDF).

 

A ešte sme navštívili jedno veľmi zaujímavé miesto – kráľovskú jachtu HMY Britannia [29]. Je v prístave, išli sme tam poschodovým autobusom (na poschodí úplne vpredu, keďže pre Slováka je to vzácnosť) zo zastávky niekde pri Scottovom monumente (je možné, že v súčasnosti tam zachádza už aj električka). Na konečnej zastávke s názvom Ocean Terminal sme vystúpili a cez priestory obchodného domu sa dostali na loď. Hoci tam bolo veľa ľudí, nebola potrebné rezervácia. Na mieste sme si kúpili lístky, nafasovali audiosprievodcu (pre každú osobu), kde nám na požiadanie nastavili češtinu. Potom priebežne vpúšťali zákazníkov na loď. Celá trasa po všetkých poschodiach, od hora dole, bola dobre označená a pri jednotlivých očíslovaných stanoviskách sme si pustili audiozariadenie v tvare slúchadla, ktoré popisovalo miesto, príbehy a podobne. Videli sme priestory, čo používala kráľovná a kráľovská rodina, štátne aj súkromné miestnosti a ich zariadenie (jedáleň, spoločenská miestnosť, oddelené spálne), priestory pre posádku od kapitánskeho mostíka navrchu až po strojovňu v podpalubí, vybavenie lode (ubytovanie, nemocnica, pošta, práčovňa, už si ani nespomínam), aký tam bol režim, pravidlá, aristokracia, bezpečnosť. Vrelo odporúčam. Z lode je tiež vidieť na mosty Forth Bridge.

* * *

Poslednú fotku v Edinburgu sme si urobili o 17:12 hod. na lavičke neďaleko zastávky autobusu na letisko. Zakrátko sme nastúpili do 100-ky a neprerušovanou jazdou sa prepravili na letisko.

Na letisku sme vyhľadali checkinové pulty na odovzdanie väčšieho kufra, ani jeden však nebol určený pre spoločnosť Ryanair. Zaskočilo ma to. Vrátili sme sa do vstupnej haly a tu sme si sami odbavili batožinu – položili kufor na váhu, zadali identifikáciu letenky alebo meno, neviem už, vytlačilo to tag – nálepku, túto sme upevnili na kufor a za rohom odložili na posuvný pás. Bola to naša takáto prvá skúsenosť, tak snáď kufor príde do Bratislavy.

Všetko prebehlo ľahko a neskoro večer sme pristáli v časovom pásme +1 hodina v Bratislave. Aj s naším kufrom. Sláva nášmu výletu!

POSTREHY A NÁZORY

Ešte doplním zopár poznámok, ktoré sa mi k Škótsku a vôbec k Británii hodia.

Kráľovstvo a veci s tým súvisiace

Pri všetkej úcte ku kráľovnej Alžbete II, k jej veku, akého sa dožila, a ako dlho zastávala funkciu panovníčky, keďže ako mladá nastúpila na trón a napríklad počas druhej svetovej vojny osobne pomáhala armáde, chcem vyjadriť svoj názor.

Podľa mňa je kráľovstvo dnes prežitok a patrí do stredoveku alebo do rozprávky. Iste, mnoho Britov to môže vnímať ináč, keďže odmalička žijú v tomto prostredí. To, že sa niekto narodí s „kráľovskou krvou“, nedostane patent ako dobre spravovať krajinu. V Británii je panovník/panovníčka symbolom moci. Podľa zvykového práva výkonnú moc odovzdá premiérovi, takže krajinu fakticky riadi vláda. Panovník má potom skôr ceremoniálnu úlohu. Absolvuje stretnutia, menuje nejaké osoby, občas má prejav napísaný poradcami a veľa snahy venuje udržať kráľovskú rodinu v súlade s protokolom, bez škandálov a kráľovná tiež prechádzkami so svojimi obľúbenými psami.

V súvislosti so Škótskom a Edinburgom sa možno stretnúť s menom Mária Stuartová, ktorá bola v 16. storočí škótskou kráľovnou [Mary Stuart, Queen of Scot]. Kráľovnou sa stala, keď mala jeden týždeň! Opakujem, jeden týždeň po narodení. Bez skúmania historických faktov si neviem predstaviť ako týždenné dieťa môže riadiť krajinu, hoc by mala aj 100 poradcov. V roku 1707 došlo k spojeniu anglického a škótskeho kráľovstva do celku nazvaného Kráľovstvo Veľkej Británie.

V Európe je ešte zopár kráľovstiev, ale nie sú tak výrazné a postavenie monarchu je reprezentatívne.

Britský kráľ/kráľovná je vládcom nielen Spojeného kráľovstva (Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska), ale aj (Britského) Spoločenstva národov [Commonwealth]. Ide o bývalé kolónie alebo štáty patriace do britského impéria ako Austrália, India, Kanada a štáty v týchto oblastiach, tiež mnohé ďalšie štáty v Afrike a v karibskej oblasti.

Určite nie som v tomto názore týkajúci sa kráľovstva osamotený, lebo po smrti kráľovnej sa v Británii, v Austrálii aj v iných bývalých kolóniách ohlasujú davy, aby zaniklo kráľovstvo. Dokonca, aby ich Británia odškodnila. A zrejme ani súčasný kráľ Charles = Karol III nebude mať takú popularitu a autoritu ako jeho matka. Napríklad súčasná premiérka Liz Trussová, ktorú kráľovná dva dni pred svojou smrťou poverila vedením vlády, ako mladá aktivistka takmer pred 30 rokmi volala za zrušenie monarchie s tým, že hlavou štátu nemajú byť členovia jednej rodiny, a vyzývala Alžbetu II na zosadenie.

Také Škótsko má dlhodobo snahy o osamostatnenie. V roku 2014 bolo referendum o nezávislosti, ktoré skončilo v pomere 55:45 za zotrvanie. Naposledy to bola silná téma pri Brexite – vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, kedy asi 50 % Škótov bolo za svoju nezávislosť. V súvislosti s možným oddelením Škótska sa objavili úvahy, že Veľká Británia prestane byť (vojenskou, jadrovou) veľmocou a mohla by stratiť status stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN (ktorá má 5 členov: GBR, FRA, USA, RUS, CHN). Totiž všetky jadrové zbrane Veľkej Británie sú umiestnené na západnom pobreží Škótska (Základňa Jej veličenstva Clyde) a ich premiestnenie inde je takmer nemožné. Za Glasgowom sa tiež vyrábajú aj vojnové lode pre Britániu, a tak boli úvahy o oslabení námorného loďstva.

S britskou kolonizáciou súvisí aj otrokárstvo. Teraz premostím, že v roku 2020 po zákroku polície v USA sa spustili protesty proti rasovej nespravodlivosti. V roku 2021 anglická futbalová liga a Európska futbalová federácia UEFA ako podporu boja proti rasizmu presadzovali, aby si hráči na začiatku zápasov pokľakli v strede ihriska ako gesto proti rasovej diskriminácii. Reprezentačné tímy niektorých štátov to odmietali. Maďarský premiér sa ozval, že „Maďarsko nikdy nebolo otrokárskou krajinou, preto nemôže cítiť morálnu záťaž, ktorú cítia také krajiny“. Ako fanúšikovi futbalu sa mi tiež nepáčilo, prečo majú slovenskí futbalisti kľačať. Kto nekľačí, je rasista? To snáď nie! Angličania, tak tí nech kľačia, oni možno budú vedieť prečo. Išlo o prázdne gesto, ktoré nijako veci nepomohlo a táto nútená aktivita(!) išla postupne do stratena.

Ešte jedna poznámka k britskej kráľovskej rodine. Nerozumiem, prečo médiá tak glorifikujú nebohú princeznú Dianu ako vzácnu ženu a vzornú matku. Okrem toho, že si s manželom boli neverní, vzhľadom na svoje postavenie bežnú prácu nemala, tak sa venovala charite. Stretávala sa s ľuďmi, rozdávala úsmevy, občas si s nimi podávala ruky alebo im mávala z koča. Na verejnosti a pod dohľadom médií sprevádzala svoje deti, keď sa vrátili z internátnej školy. Miliarda iných žien si zaslúžia uznanie a vďaku! Slovenská žena chodí do zamestnania, stará sa o domácnosť, zdôrazňujem 'osobne' vychováva deti, a to na úväzok 16 a viac hodín denne. Vlastne v režime 24/7. Nemá služobníctvo, opatrovateľky pre deti a ani v paláci v truhlici libry šterlingov, ktorými prispel poddaný ľud.

Nechcem, aby to vyznelo negatívne. Do Anglicka si rád urobím ďalšie výlety: Mnoho Slovákom tam našlo prácu, mnohí aj nový domov. Slovenky, najkrajšie ženy na svete, tam dostávajú návrhy na sobáš, najmä operky alebo po našom au-pair. Anglicko dalo svetu veľa (jazyk, futbal, pravostranné riadenie), ale nie je to pupok sveta.

Futbal

Asi nikoho neprekvapí, že obľúbeným športom v Škótsku je futbal. Ich domáca liga síce nie je pre cudzinca zaujímavá, ale dva najväčšie kluby sú v Glasgowe – Celtic a Rangers. Tieto sa pravidelne bijú o triumf v škótskej Premiership, ostatné klubu sú tam akosi len „do počtu“. Aj tak ale vo svete futbalu – opravujem, v Európe – výraznú dieru neurobili. Myslím, že oba klubu raz vyhrali európsky pohár, aj to v dávnej minulosti.

Celtic Glasgow v zelených farbách hráva na štadióne Celtic Park (kapacita 60 tisíc miest). Viac rokov za nich odohral slovenský futbalista Ľubo Moravčík. Glasgow Rangers hráva na štadióne Ibrox (kapacita 51 tisíc). Tento sme si boli prezrieť (zvonka, inak sme tam nevideli ani dušu), lebo mi prišiel lepšie dostupný zo stanice metra. Okrem nich je v meste národný štadión Hampden Park (kapacita 52 tisíc), ktorý využíva škótska reprezentácia.

Z Edinburgu hrajú najvyššiu ligu dva kluby – FC Hibernian a FC Heart of Midlothian. Štadión Hibernianu som videl z kopca Calton Hill. Štadión Heart je schovaný pri hlavnej železničnej trati, ale v tom úseku som videl zvonka iný ragbyový štadión Murrayfield.

Architektúra a Harry Potter

Hoci nie som fanúšik Harryho Pottera, videl som nejaké filmy s ním, možno ani nie celé. Ale viaceré stavby zo Škótska, ich architektúra, hnedo-sivé kamenné, studené budovy mi evokujú tie zábery z filmov. Dajú sa vygúgliť miesta, kde sa točilo. A vlastne tie filmy sú aj reklamou na návštevu Veľkej Británie.

V Edinburgu sa netočili žiadne obrazy, ale Edinburgh sa pokladá za čarodejnícke mesto a isté spojenie s H. Potterom tu je. Autorka príbehov Joanne Rowlingová písala knihy v kaviarni Elephant House a The Spoon a v hoteli Balmoral. Boli sme pred Elephant hausom, má krikľavo červené priečelie a nad dverami nápis „birthplace of Harry Potter“ [miesto narodenia], ale bolo to opustené a myslím, že je to v likvidácii. Podobne asi skončila aj druhá kaviareň. Hotel Balmoral som už spomenul, jeden apartmán je tam pomenovaný po Rowlingovej.

Uvažuje sa, že autorka pri písaní mohla čerpať inšpirácie aj cintorína Greyfriars Kirkyard (mená postáv), z ulice Victoria Street, záhrad pri Princes Street, školy Georgea Heriota a z iných miest v meste.

V Škótsku je veľkou turistickou atrakciou most H. Pottera – železničný viadukt Glenfinnan a v tejto oblasti sa natáčalo na viacerých miestach. Ale asi najznámejším miestom nakrúcania je Zámok Alnwick, ten je však už v Anglicku. A nemožno zabudnúť na nástupište 9 ¾ na vlakovej stanici King´s Cross v Londýne, také pútnické miesto, kde sme sa v minulosti fotili.

Rôzne

Niekoľko ďalších atrakcií je v okolí Edinburgu, zvlášť pri mostoch Forth Bridges. Tak napríklad Midhope Castle, Abercorn Parish Church, Hopetoun House, Dundas Castle, The Priory Church, Lauriston Castle. Južne od Edinburgu Craigmillar Castle a ešte ďalej kaplnka Rosslyn Chapel (podľa filmu „Da Vinciho kód“ je v nej schovaný Svätý grál). Tie zámky a kostoly sa výslovne hodia do filmov.

Aj po výlete v Londýne v roku 2016 asi môžem povedať, že v Británii je dosť múzeí zadarmo. Pravidlom býva, že sa očakáva/vyžaduje dobrovoľný príspevok, čo je férové.

Pre našinca je zvláštne vidieť muža v sukni. Práve v Škótsku muži nosia sukne po kolená zvané kilt, ktoré majú pôvod v uniforme, k tomu podkolienky a taštička okolo pása. No musím povedať, že za celý pobyt som videl len zopár v mužov v sukni, a to pouličných umelcov, ktorí hrali na gajdy (v Edinburgu pri katedrále a pod Scottovým monumentom), a jedného sprievodcu so skupinou turistov. Takže asi sa to veľmi nenosí alebo v septembri bolo už na to chladno. A to sa pochválim, že koncom septembra nám vyšlo super počasie, nepršalo, nefúkalo, a že sme veľmi nevideli slnko, je tam asi štandard. Zato na Slovensku v tých dňoch lialo.

K téme škótskej whisky a alkoholu všeobecne sa nebudem vyjadrovať, nie som v tejto oblasti dosť fundovaný a skúsený.

O Škótoch sa traduje, že sú lakomí, poznáme to z vtipov o Škótoch. Tie vraj vymýšľali Angličania. Škóti vraj nie sú lakomí, iba šetrní. Odjakživa boli na tom horšie ako Angličania a žili v drsnejšej krajine, preto sa naučili žiť z mála a šetriť.

Verím, že krajina môže byť krásna, hoci my sme zažili len poznávačky v dvoch najväčších mestách. V závere je zopár linkov na články venované aj iným miestach v Škótsku. Medzi ďalšie navštevované mestá patria Stirling, Aberdeen, St. Andrews, Dundee, Perth a Inverness. Z geografického hľadiska je na severe krajiny hornatá oblasť známa ako Škótska vysočina [Highlands] s jazerami [Loch]. Z rozprávky si pamätám na príšeru z jazera Loch Ness. Ako som už uviedol, v krajine je množstvo hradov.

Po návrate z pobytu v Glasgowe mi padlo do záujmu mesto Belfast. Je to hlavné mesto Severného Írska a hodilo by sa „do zbierky“ citybreakov. V dávnejšej minulosti sa objavovalo v správach pre občianske nepokoje, spomínala sa činnosť teroristickej Írskej republikánskej armády (IRA). V súčasnosti je tam zrejme už pokoj, ale stále tam majú byť segregované katolícke a protestantské štvrte. Zo strednej Európy je asi problém prepraviť sa tam bez prestupov, ale početné spojenie je z Glasgowa, nielen letecky, ale najmä trajektom.

LINKY

Niekoľko málo odkazov na to, čo sa dá nájsť na internete.

Edinburg

SK/CZ

https://bubo.sk/blog/edinburgh-krasa-skotska

http://www.walkers.sk/edinburgh.php

https://dromedar.zoznam.sk/cl/100179/737613/Edinburg

https://pelipecky.sk/8-tipov-ako-si-co-najlepsie-uzijes-edinburgh-letenky-v-clanku/

https://blog.sme.sk/pukajova/cestovanie/co-vidiet-v-edinburghu-za-2-dni

http://blondynazlondyna.cz/pruvodce-po-edinburghu/

https://travelhacker.blog/tipy-na-edinburgh-co-vidiet-v-hlavnom-meste-skotska/

https://lensbatohom.sk/co-vidiet-edinburgh/

https://www.zapakuj.sk/my-dvaja-na-cestach/top-12-miest-v-edinburghu-s-harrym-potterom-2-bonusy--ktore-nemozete-vynechat/

https://sk.theplanetsworld.com/12087-complete-edinburgh-itinerary-3-days-in-edinburgh

https://sk.theplanetsworld.com/12088-complete-edinburgh-itinerary-3-days-in-edinburgh

https://cs.wikipedia.org/wiki/Edinburgh

EN

https://en.wikivoyage.org/wiki/Edinburgh

https://wikitravel.org/en/Edinburgh

https://en.wikipedia.org/wiki/Edinburgh

https://www.introducingedinburgh.com/

https://www.visitscotland.com/places-to-go/edinburgh

https://www.visitscotland.com/places-to-go/edinburgh/things-to-do/72-hours-edinburgh-itinerary

https://edinburghguide.com/venues/visitor-attractions

Glasgow

SK/CZ

https://www.obletsvet.cz/co-videt/anglie/glasgow

https://sacavoyage.fr/cs/glasgow-mus%C3%AD-vid%C4%9Bt-v-1-den-prohl%C3%ADdkov%C3%A9-trasy/

https://bubo.sk/forum/bitka-o-glasgow

https://sk.theplanetsworld.com/1286-glasgow-sco-stra-glas-sk

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glasgow

EN

https://en.wikivoyage.org/wiki/Glasgow

https://wikitravel.org/en/Glasgow

https://en.wikipedia.org/wiki/Glasgow

https://peoplemakeglasgow.com/

https://www.visitscotland.com/places-to-go/glasgow

https://www.glasgowlife.org.uk/

https://www.firstbus.co.uk/greater-glasgow/routes-and-maps/network-maps

Škótsko a mix

https://en.wikivoyage.org/wiki/Scotland

https://wikitravel.org/en/Scotland

https://www.visitscotland.com/

https://www.nts.org.uk/

https://blog.sme.sk/sedivec/cestovanie/skotsko-rozpravkova-krajina

https://cs.theplanetsworld.com/5382-10-best-day-trips-from-edinburgh

https://sk.theplanetsworld.com/2296-glasgow-surroundings-sco-stra-gsur-sk

FOTO

Glasgow

 Námestie George Square, STRED GLASGOWA. Na snímke radnica, pred ňou vojnový hrob.

 Pred budovou radnice boli kvety na pamiatku kráľovnej.

 George Square, protiľahlá strana. Presklená budova v rohu vpravo je vlaková stanica Queen Street.

Architektúra ulíc. 

Na vyvýšenine pri katedrále je takáto modrá policajná búdka. V pozadí je červený bývalý kostol Barony Hall. 

 Zamknutá katedrála. Tu sme stretli prvú skupinu turistov.

Ilustračný záber na cintorín Nekropolis za katedrálou. 

 Na viacerých budovách boli veľmi pekné maľby (street art).

 Maľby zvierat. Páčilo sa mi to.

Veža Tolbooth Steeple s modrými hodinami.

 Podobný ciferník na bývalom kostole St. Andrew.

Vchod do parku Green. Na snímke brána McLennan Arch.

 A v línii za ňou pamätník Glasgow 2014 a stĺp Nelsonova pamätníka.

 V parku je highlightom Ľudový palác. Záber zozadu so skleníkom zimnej záhrady.

 Palác spredu s fontánou.

 Jeden zo štadiónov v meste. Štadión Ibrox FC Glasgow Rangers. Na okolí ani duše.

Vedecké centrum a vyhliadková veža pri rieke. 

Z opačnej strany rieky je výstavné a konferenčné centrum. 

Z diaľky sme videli aj plachetnicu Námorného múzea. Vedľa neho, mimo záber, je Múzeum Riverside.

Múzeum a galéria Kelvingrove. Za ním je park.

 A nad parkom Univerzita Glasgowa.

Staré metro v oranžovej farbe. Pri dverách malého vagónu musí byť vyšší človek prikrčený. Metro bolo v čase pohrebu prázdne. 

 

Edinburg

 Fotoreportáž z Edinbugu začnem na hrade. Esplanáda s tribúnami a vstup cez bránu do hradu.

 Na hrade sú delá historické aj funkčné.

Objekt hradu je členitý a je tam viac objektov. 

Tu sú ukryté kráľovské korunovačné klenoty. 

 Z hradného kopca sú výhľady na všetky strany. Toto je záber na Nové mesto, v ľavej polovici časť Princes Street, vpravo vrch Calton s viacerými atrakciami, v pozadí Severné more, dole stanica Waverley a Národná galéria.

Idem Kráľovskou míľou. Bývalý kostol, teraz zv. The Hub, má najvyššiu vežu v meste, rozpoznateľnú aj podľa červenej farby.

 Katedrála. Podľa mňa STRED EDINBURGU. Veža má podobu kráľovskej koruny.
Katedrálu treba obísť dookola.

 

 Katedrála zvnútra je pomerne malá. Pred 8 dňami tu bola vystavená rakva s kráľovnou.

 Pri katedrále je námestie Parliament Square, na snímke je Mercat Cross, v pozadí za ním (za oblúkmi) radnica.

Malebná bočná ulička Cockburn Street na presun do Nového mesta.

Tolbooth Tavern s hodinami, za ním Múzeum „Príbeh ľudí“.

 Škótsky parlament.

Brána pred kráľovským Palácom Holyrood. V okolí boli kondolenčné vence, kytice, pozdravy.

 

 Opustený Palác Holyrood.

 Za budovou parlamentu je trochu schovaná výstava venovaná Zemi.

Nemožno vynechať farebnú ulicu Victoria Street (vľavo dole) s terasou (vpravo hore). 

 Ešte raz oblúková ulička Victoria Street. Záber je od námestia Grassmarket.

Trhové námestie Grassmarket.

 Západný okraj námestia pod hradom.

 Bar pomenovaný podľa psíka. Za ním je atrakcia Kostol Greyfriars s cintorínom (vchod je naľavo snímku).

Presun do Nového mesta na vrch Calton. 

 

 Najväčším monumentom je tu Národný pamätník v podobe akropoly, vhodný ako preliezačka pre skupiny detí a študentov.

 Z kopca je panoramatický výhľad. Napríklad výhľad na Park Holyrood a Palác Holyrood.

 Propagačná snímka s výhľadom na Staré mesto a výškovými budovami na Kráľovskej míle
alebo na vežu hotela Balmoral na Princes Street.

Trochu iný pohľad. Vpravo je v zábere aj tmavší Scottov pamätník. 

 Výhľad na Princes Street z východu (vľavo Balmoral, Scottov monument, park a ďalšie kostolné veže.
Vpravo na kopci vežička Dugald Stewart monument.

 Rušná Princes Street, pohľad zo západu.

 V tomto medzipriestore sú mnohé zaujímavé stavby.

 Záber od Scottovho pamätníka. Vpravo akadémia, vľavo galéria, na kopci hrad.

 Royal Scottisch Academy.

Kvetinové hodiny v parku pri Princes Street. Ľavý kruh - ciferník s ručičkami ukazuje presný čas.
Je tam nápis "The Queen´s platinum jubilee 1952-2022", hore je nápis "Celebrating 70 years".

Križovatka na západnom okraji Princes Street. Hodiny Binns Clock na budove Johnnie Walker, v protiľahlom rohu kostol St. John´s, za ním veža kostola St. Cuthbert´s a v pozadí na brale hrad.

 Dedinka Dean, iný svet v Edinbugu.

Georgiánsky dom na Charlotte Square.
Pri prvom vchode zľava bola tabuľka "oficiálna rezidencia prvého ministra".

Z Charlotte Square po George Street až na St. Andrew Square. Tu pri parčíku je Royal Bank of Scotland.

Ulica St. David Street sa nachádza medzi námestím St. Andrew Square a Scottovým pamätníkom (na snímku). Počiatočnú/konečnú zastávku tu má modrý letiskový autobus Airlink 100.

Vyzdobený bar vedľa Divadla Playhouse.

 Na jachte Jej veličenstva (EIIR HM Yacht Britannia).

 Z hornej paluby je v diaľke vidieť mosty Forth Bridges. Prvý červeno-hnedý je železničný.

 Veľmi zaujímavá prehliadka. Jedáleň so stolovaním.

 Spoločenská miestnosť.

 Oddelená spálňa kráľovnej.

Najťažšia úloha týkaca sa fotiek bolo vybrať ich len niekoľko z množstva pekných, čo zostávajú v rodinnom archíve.

1
 

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře. Buďte prvním, kdo napíše komentář
Máte Již Registraci? Přihlašte se zde
Host
čtvrtek 12. prosinec 2024

Captcha Obrázek

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.go2trip.eu/

Používáním stránky souhlasíte s využitím cookies které zajistí její správnou funkčnost a lepší služby